JESTEŚ ZAINTERESOWANY LECZENIEM ORTODONTYCZNYM? 

 

W CELU UMÓWIENIE KONSULTACJI ORTODONTYCZNEJ ZADZWOŃ

ortodoncja włocławek 604 498 113

leczenie ortodontyczne włocławek

 APARAT RETENCYJNY


Jest to ostatni etap leczenia ortodontycznego po zdjęciu aparatu stałego. Leczenie retencyjne ma na celu utrwalenie efektów osiągniętych we wcześniejszych fazach terapii ortodontycznej. Retajner, czyli aparat retencyjny, jest zakładany w momencie, kiedy lekarz oceni, że zęby są odpowiednio uszeregowane, ustawione w zgryzie zgodnym z normą oraz gdy przestrzenie między zębami są pozamykane. To, jaki aparat retencyjny wybierze ortodonta, uzależnione jest od wieku pacjenta, rodzaju nieprawidłowości, która była leczona i jej nasilenia. Przed założeniem retajnera zęby ponownie są poddawane zabiegowi czyszczenia i piaskowaniu. Po założeniu aparatu retencyjnego zęby są poddawane fluoryzacji.

Wizyty kontrolne u ortodonty w Centrum Stomatologii Łuniewscy powinny odbywać się nie rzadziej, niż raz na dwa miesiące. Są one niezbędne w procesie leczenia. W trakcie takiej wizyty ortodonta sprawdza, czy stan higieny jamy ustnej jest odpowiedni, czy nie rozwija się próchnica, a przede wszystkim kontroluje postęp w procesie leczenia ortodontycznego. – reguluje aparat lub wymienia jego elementy. Taka wizyta trwa od 10 minut do pół godziny, w zależności od podejmowanych przez specjalistę czynności. Zaniechanie wizyt prowadzi do przykrych konsekwencji niemożności osiągnięcia zamierzonego efektu. Dodatkowo podczas leczenia ortodontycznego konieczne jest regularne oczyszczanie zębów - przynajmniej raz na pół roku. 

Należy być przygotowanym, że po założeniu aparatu ortodontycznego przez kilka dni może występować ból zębów. Jest on spowodowany uciskiem aparatu ortodontycznego na zęby i zmuszaniem ich do przesuwania. Te dolegliwości mogą pojawiać się także po każdorazowym regulowaniu aparatu. W takim przypadku ulgę przyniosą ogólnodostępne środki przeciwbólowe.. Zaleca się w tym czasie eliminację  z diety twardych pokarmów, gdyż mogą uszkodzić one aparat oraz produktów kleistych, które są uciążliwe w czyszczeniu aparatu.

 

Od momentu założenia aparatu ortodontycznego na zęby, niezbędne jest przestrzeganie perfekcyjnej higieny jamy ustnej. Zęby i aparat należy czyścić po spożyciu nawet najmniejszej ilości pokarmów. Koniecznie trzeba zaopatrzyć się w niezbędne szczoteczki międzyzębowe, nici i płyny, które muszą nam towarzyszyć cały czas.

 

 

Dane te pozwalają precyzyjnie zaplanować, jakie leczenie ortodontyczne należy podjąć. Lekarz na pierwszej wizycie wykonuje dodatkowo zdjęcia fotograficzne twarzy i zębów pacjenta. Plan leczenia jest przedstawiany pacjentowi podczas drugiej wizyty. Wtedy to ortodonta Włocławek omawia przygotowany przez siebie plan leczenia ortodontycznego, odpowiada na wszelkie pytania pacjenta i jeśli zostaje on przyjęty przez osobę zainteresowaną i zdecydowaną na leczenie, a także przygotowaną stomatologicznie do leczenia można przystąpić do założenia aparatu ortodontycznego. Plan leczenia zazywczaj obejmuje kilka wariantów leczenia, z których ortodonta Włocławek wskazuje ten najbardziej dogodny dla pacjenta. 

 

Leczenie ortodontyczne można podjąć w każdym momencie życia, wiek absolutnie nikogo nie dyskryminuje. Niestety istnieją wady, których nie da się leczyć wyłącznie ortodontyczne, wymagające leczenia skojarzonego z chirurgią. Są to wady ortognatyczne, czyli wynikające z dysproporcjonalnej budowy szkieletu, co w konsekwencji prowadzi do wadliwego ułożenia zębów. W takich przypadkach sam aparat ortodontyczny nie ma możliwości usunąć nieprawidłowości i konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Pierwsza wizyta u ortodonty jest bardzo ważna, ponieważ to właśnie w trakcie jej trwania ortodonta Włocławek zapoznaje się z profilem wady zgryzu, jaka występuje w danego pacjenta. W trakcie tej wizyty lekarz ortodonta Włocławek przybliża pacjentowi istotę nieprawidłowości jakie u niego występują a także omawia możliwości dostępnych rozwiązań leczniczych. W Centrum Stomatologii Łuniewscy  wizyty diagnostyczne obejmują dwa spotkania pacjenta z lekarzem ortodontą. Podczas pierwszej wizyty ortodonta Włocławek  przeprowadza z pacjentem wywiad w celu zgromadzenia wszelkich informacji o stanie zdrowia pacjenta, czynnikach mogących wpływać na powstawanie wad zgryzu, czynnikach genetycznych i trybie życia diagnozowanego. Jeżeli już wcześniej było podejmowane leczenie ortodontyczne, warto zabrać ze sobą posiadaną dokumentację medyczną wraz ze zdjęciami rentgenowskimi i modelami.

Aby w pełni zdiagnozować pacjenta i przygotować mu dokładny plan leczenia niezbędne jest wykonanie gipsowych modeli zębów pacjenta, które uzyskuje się na podstawie wcześniej wykonanych wycisków. Wyciski ortodonta Włocławek pobiera przy użyciu łyżek wyciskowych i masy wyciskowej podczas pierwszej wizyty. Dzięki modelom gipsowym oraz wykonanym przez pacjenta zdjęciom rtg (podczas pierwszej wizyty wykonywane są zdjęcia 2D pantomograficzne i cefalometryczne, czasami konieczne jest wykonanie zdjęcia 3D - CBCT), ortodonta Włocławek może dokonać niezbędnych pomiarów szerokości zębów i łuków zębowych oraz analizy wzajemnego położenia żuchwy do szczęki 

KONTROLNE WIZYTY ORTODONTYCZNE

aparat stały włocławek

Przed naklejeniem aparatu stałego powierzchnie zębów wymagają specjalistycznego przygotowania. Przed wizytą na założenie aparatu koniecznie jest dokładne oczyszczenie zębów - w naszej klinice przeprowadzane przez Panią higienistkę. Następną fazę stanowi wytrawienie szkliwa co zwiększa znacznie skuteczność wiązania kleju mocującego zamki ortodontyczne. Na tak przygotowane zęby lekarz przykleja zamki ortodontyczne.

 

Gdy wszystkie zamki umieszczone są w odpowiednich miejscach klej utwardzony zostaje lampą polimeryzacyjną. Kolejna faza to dobranie i umieszczenie odpowiedniego łuku leczniczego, który ma postać drutu. Przygotowany łuk wkładany jest do zamków i przywiązywany ligaturami metalowymi lub elastycznymi (te mogą być kolorowe co obecnie jest bardzo popularne). Na zakończenie całość opracowanej powierzchni pokrywana jest lakierem z fluorem, co zapobiega powstawaniu niepożądanej próchnicy. Całość procesu zakładania aparatu ortodontycznego jest wysoce skomplikowana i wymaga najwyższej precyzji i skrupulatności.

PO ZAŁOŻENIU APARATU ORTODONTYCZNEGO


PROCES ZAKŁADANIA APARATU ORTODONTYCZNEGO

PIERWSZE WIZYTY

Leczenie aparatem stałym trwa około dwóch, w skrajnych przypadkach do trzech, lat. Wszystko zależy od rodzaju wady oraz indywidualnego procesu przesuwania się zębów w kierunku ich prawidłowego rozmieszczenia.  W naszej klinice leczymy zarówno dzieci, jak i dorosłych. 

 

Przed założeniem aparatu stałego konieczne jest wyleczenie wszystkich zębów oraz oczyszczenie z kamienia i osadu, wyleczenie wszelkich stanów zapalnych jamy ustnej, a czasami także usunięcie któregoś z zębów (w przypadku gdy zęby są mocno stłoczone i jest za mało miejsca w łuku na ich prawidłowe ustawienie, bądź gdy trzeba usunąć np. zatrzymane ósemki - takie zabiegi wykonuje chirurg stomatolog). Wszelkie zabiegi przygotowawcze wykonywane są w Centrum Stomatologii Łuniewscy przez naszych lekarzy stomatologów i higienistki.

LECZENIE ORTODONTYCZNE - ORTODONTA WŁOCŁAWEK

ŁUNIEWSCY

dentysta włocławek

CENTRUM STOMATOLOGII

wybielanie zębów włocławek
wybielanie zębów włocławek

All right reserved © Stomatologia Łuniewscy 2023


Pictures designed by Freepik, oralanswers.com, weningerdentistry.com, wikipedia.org, shutterstock.com, space-healthcare.com, nw1dentalcare.co.uk, dogsanddoubles.com, novadentalcare.co.uk


Powered by Joanna Łuniewska-Rajch; http://innovar.pl/

dofinansowanie

KONTAKT

 

Włocławska 44, 87-811 Szpetal Górny


tel. 604 498 113


wloclawekdentysta@gmail.com


 

ortodonta włocławek