All right reserved © Stomatologia Łuniewscy 2023
Pictures designed by Freepik, oralanswers.com, weningerdentistry.com, wikipedia.org, shutterstock.com, space-healthcare.com, nw1dentalcare.co.uk, dogsanddoubles.com, novadentalcare.co.uk
Powered by Joanna Łuniewska-Rajch; http://innovar.pl/
KONTAKT
Włocławska 44, 87-811 Szpetal Górny
tel. 604 498 113
wloclawekdentysta@gmail.com
Czym jest diagnostyka stomatologiczna?
Diagnostyka stomatologiczna ma na celu rozpoznanie chorób jamy ustnej u pacjenta i następnie objęcie go odpowiednim leczeniem.
Jakie badanie stosuje się w diagnostyce stomatologicznej?
W w celu rozpoznania chorób jamy ustnej u pacjenta przeprowadzane są następujące czynności:
badanie radiologiczne obejmujące zdjęcia zębów, zdjęcia panoramiczne
wywiad z pacjentem
badanie przyzębia i tkanek twardych zęba
badanie stanu dziąseł oraz błony śluzowej jamy ustnej
badanie węzłów chłonnych
badania stawów skroniowo-żuchwowych
w niektórych sytuacjach lekarz kieruje pacjenta na badania krwi
Czemu potrzebna jest diagnostyka?
Diagnostyka stomatologiczna ma pomóc w wykryciu wszystkich niepokojących stanów, zarówno wymagających pomocy lekarza dentysty, ale także sugerujących konieczność skierowania pacjenta do lekarza innej specjalności. Często w jamie ustnej, jako w pierwszy miejscu, można zauważyć objawy chorób ogólnych.
Jak często należy zgłaszać się na wizyty kontrolne - przeglądy?
Wizyty kontrolne powinny odbywać się regularnie - raz na pół roku. Przy istnieniu dodatkowych czynników wizyty powinny odbywać się częściej. Dotyczy to pacjentów z bardzo szybko postępującą próchnicą (taką grupą są dzieci) oraz pacjentów za skłonnością do szybkiego osadzania się kamienia nazębnego. Dodatkowo częściej na wizyty kontrolne powinny udawać się osoby z czynnikami ogólnymi mogącymi wzmagać powstawanie próchnicy - m.in. zmniejszonym wydzielaniem śliny (może dotyczyć to kobiet w okresie menopauzalnym), nieuregulowaną cukrzycą. Jeżeli pacjent odczuwa jakiekolwiek dolegliwości powinien skonsultować się z lekarzem bezzwłocznie. W przypadku zbyt długiego odkładania terminu wizyty może się narazić na większe komplikacje i niestety wyższe koszty leczenia.